Kojce dla dzieci

Choć kojec dla dziecka często budzi kontrowersje rodziców, to wiele osób podejmuje decyzje o jego nabyciu. Ma on na pewno wiele zalet, wśród których ważną jest odpoczynek rodziców. Niektórym kojec kojarzy się z więzieniem dziecka i brakiem zapewnienia mu swobody. Pamiętajmy jednak, że kojec nie służy do całodziennego spędzania czasu przez dziecko. Używamy go w sytuacjach, gdy musimy coś zrobić w gospodarstwie domowym, a chcemy jednocześnie zapewnić maluchowi bezpieczeństwo. Oprócz oczywistej zalety kojca pozwalającej rodzicom i opiekunom na wykonanie niezbędnych czynności domowych, można wskazać także inne, jak np. uczenie dziecka pewnej samodzielności w zabawie, oswajanie go z chwilową nieobecnością rodziców (choć pamiętajmy, że odpowiednio umieszczony kojec powinien zapewniać maluchowi możliwość kontaktu wzrokowego lub przynajmniej słuchowego – w ten sposób dajemy dziecku poczucie bycia obok). Kojec zaczyna odgrywać swoją rolę w momencie, gdy nasza pociecha zaczyna być mobilna, czyli przestaje leżeć, a zaczyna raczkować i następnie chodzić. Starajmy się, aby dziecko nie lądowało w kojcu za karę, czy podczas rozdrażnienia. Ważne, by kojarzyło pobyt w kojcu z miłym czasem na zabawę. Warto zaopatrzyć go w ulubione zabawki lub inne przedmioty , którymi może się bezpiecznie zająć. Ale jak wybrać kojec według naszych potrzeb?

Jeżeli szukamy kojca, który byłby łatwy w przenoszeniu oraz montażu i demontażu, na uwagę z pewnością zasługują te z plastiku. Tego rodzaju kojce są lekkie, bez problemu możemy rozstawić je w mieszkaniu lub na zewnątrz oraz spakować do samochodu i przetransportować. Dodatkowo takie kojce są łatwe w czyszczeniu. dużą popularnością wśród rodziców, to kojce materiałwe. Ich główną zaletą jest to, że są lekkie i łatwe w transporcie, a dodatkowo wyłożone są funkcjonalną matą czy gąbką, która amortyzuje upadki i zapobiega poślizgom, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w przypadku młodszych dzieci. Najstarszy rodzaj kojca to kojec drewniany – dawniej ze względu na dostępność materiału był on praktycznie jedynym dostępnym rozwiązaniem. Spośród wielu rodzajów kojców dostępnych na rynku, można je podzielić na te stałej, stabilnej konstrukcji tworzącej jednolitą figurę geometryczną i takie, gdzie ścianki oparte są na podstawkach, które mogą się przemieszczać.

Bez względu na to, jaki kojec wybierzemy, jest to przestrzeń zarezerwowana wyłącznie dla dziecka. Przestrzeń kojca jest na tyle niewielka, że nawet małe dziecko dobrze radzi sobie z jej poznaniem. Stanowi kolejny krok w rozwoju – poznawanie przestrzeni. Kojec to miejsce, gdzie mogą być zgromadzone zabawki dziecka, gdzie nikt poza dzieckiem nie przebywa. Kojec uczy też samodzielności. Dziecko zarówno uczy się samo bawić zabawkami, jak i przyzwyczaja się, że co jakiś czas mama znika z pola widzenia. Kojec wspiera też naukę wstawania i chodzenia malucha. Ważne, żeby dziecko przebywało w kojcu przez jakiś czas, ale nie przez cały dzień.

 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *