Jeżeli chcemy zapewnić naszemu dziecku maksymalny komfort snu, warto zwrócić uwagę na kołdrę. Sprawdźmy więc, które produkty sprawdzą się najlepiej. Ogromnie ważny jest rodzaj wypełnienia. Ma to znaczenie z kilku względów – zarówno zdrowotnych, jak i praktycznych. Nie wszystkie rodzaje wypełnienia polecane są alergikom, nie wszystkie umożliwiają łatwe czyszczenie.
Biorąc pod uwagę wypełnienie, warto zastanawiać się nad kołdrą puchową lub z pierza. O ile modele wypełnione puchem wykazują się lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi, tak kołdry wypełnione pierzem nie są w stanie zapewnić maksymalnego komfortu termicznego. Za wyborem kołder puchowych przemawia również ich waga – są lżejsze w porównaniu z kołdrami wypełnionymi pierzem. Są w 100% naturalne. Trzeba jednak mieć świadomość, że oba rodzaje kołder nie są polecane alergikom. A może kołdra wełniana? Zaletą kołder wełnianych jest termoregulacja. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Włókna ulegają kurczeniu, gdy jest zimno, a rozkurczają się – gdy jest ciepło. To sprawia, że jedna kołdra może być stosowana zarówno latem, jak i zimą. Atutem jest ponadto higroskopijność, co pozwala na wchłanianie nadmiaru wilgotności spowodowanego np. silnym poceniem. Ale kołdra wełniana nie będzie odpowiednia dla wszystkich, nie jest wskazana przede wszystkim u dzieci, które są uczulone na wyroby wełniane.
Warto wziąć pod uwagę kołdry antyalergiczne. To idealne rozwiązanie zarówno w przypadku dzieci – alergików, jak również tych zdrowych. Nie wywołują żadnych podrażnień, są bezpieczne i pozwalają skórze oddychać, zapewniając jednocześnie prawidłową termoregulację. Jeśli chodzi o wypełnienie, najlepsze będą włókna silikonowe typu hollow. Dzięki temu, że zostały poddane termicznemu skręceniu, gwarantują niebywałą sprężystość. Zawsze powracają do swojego pierwotnego kształtu, nie zbijają się i nie ugniatają. Istotne znaczenie ma również to, by doskonale przepuszczała powietrze, dzięki temu nie będzie powodowała nadmiernego pocenia w czasie snu.
Istotne znaczenie ma również pokrycie kołdry. Najtańszym rozwiązaniem są kołdry obszyte flizeliną, Jednak najbardziej popularne, jeśli chodzi o pokrycie kołder dziecięcych, są te wykonane z bawełny. Naturalne i higieniczne, pozwalają na odpowiednią wentylację, zapobiegając nadmiernej potliwości. Warto wziąć też pod uwagę mikrofibrę. Mikrofibra, zwana również mikrofazą, to splecione włókna poliestrowe i poliamidowe o bardzo małej grubości. Włókna są 10 razy cieńsze od jedwabiu i 100 razy cieńsze niż ludzki włos – a mimo tego taka pościel jest bardzo wytrzymała i trwała. Zapewnia izolację przez roztoczami kurzu domowego, tym samym jest przyjazna alergikom. Bez względu na długość użytkowania przez cały czas zachowuje miękkość i delikatność. Ostatnią kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę jest rozmiar. Wymiary kołdry powinny być dopasowane do potrzeb dziecka oraz wielkości łóżeczka. Dla niemowląt odpowiednie będą kołdry o wymiarach 90 x 120 cm. Natomiast dzieci starsze powinny posiadać kołdrę o wymiarach ok. 100 x 135 cm.